Garanti Koşuları

 

İade Koşulları

1. Müşterinin hatalı sipariş vermesi
2. Satış elemanının yanlış ürün göndermesi
3. Ürünün sevkiyat veya kargoda zarar görmesi
4. Montaj hatası
5. Ürünün imalat hatası

* Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü
teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız
* İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
* Orjinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
* İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları), sipariş numarası, adres bilgileri ve İade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.
* İadesi gerçekleştirilen ürünlerin Müşteri hatalarından kaynaklı iadelerde kargo masrafları müşteriye ait olup, kargo ücreti ödenmeyen ürünler kesinlikle kabul edilmeyecektir.
* Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. Bu tip ürünlerin orijinal kutu/ambalajları açılıp kullanılmaya çalışılması ürüne zarar verebileceğinden iade işlemleri mümkün olmamaktadır.
* İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

 

İade Formu