Ürünleri nasıl talep etmeliyim?

Ürünleri, Hobi no, Oem No bilgileri istemeniz doğrudur. Bu numaralarla istediğiniz ürünlerde hata olasılığı yok denecek kadar azdır.

Hobi No ve Oem No sunu bilmiyorsam ürünleri nasıl talep etmeliyim?

Araç markası, modeli, kabin numarası, model yılı ve Şase numarası bilgileri ile ürün talep edebilirsiniz. Bu bilgilerden birisini eksikliği durumunda hatalı ürün talebinde bulunmuş olabilirsiniz. Bu durumda ürün değişiminden doğacak tüm masraflar müşteriye aittir.

Sipariş formunu onaylamam gerekli mi?

Tüm talepleriniz müşteri temsilcileri tarafından sonra sisteme işlenecek ve size sipariş formu gönderilecektir. Sipariş formunda ürün, fiyat, ödeme ve sevk bilgilerini kontrol edip onay vermelisiniz. Bu şekilde sonradan doğabilecek anlaşmazlıklar önlenmiş olur. Eğer her hangi bir sebepten dolayı sipariş formunu görmeden ve onaylamadan işlem yapılması durumunda tüm sorumluluk müşteriye aittir.

Ürünlerin kalitesi nedir?

Tüm üretimlerin kalitesini belgeleyecek kalite belgelerimiz hakkımızda linki altında mevcuttur.

Garanti süresi ne kadardır?

Garanti süresi ürün grublarına göre farklılık göstermektedir. Egzozsusturucular ve boru grubunda 2 (iki) yıl, Spiral ve Flexlerde 1 (bir) yıldır.

Ürünlerin teslim süresi ne kadar?

Talep ettiğiniz ürün stoklarda mevcut ise aynı gün, değil ise ürün grubuna ve imalatın yoğunluğuna göre müşteri temsilcisinin size vereceği sürede teslim edilir. Genellikle, susturucu grubu 2-6 hafta, boru grubu 1-2 hafta, iş makinası grubu 1 hafta gibi sürelerde teslim edilmektedir.

Kataloglarda olmayan ürünleri yapabiliyormusunuz?

Kataloglarda veya kayıtlarımızda olmayan ürünleri yapabiliyoruz. Buun için detaylı teknik çizim veya numune ürün getirmeniz gerekmektedir.

Hiç yapılmayan bir ürünün numunesi bulmanın bize faydası var mı?

Hiç yapmadığımız bir ürünün numunesini ve pazar bilgisini paylaşan müşterilerimize o ürün için çok özel fiyat vererek avantajlı olmanız sağlanmaktadır.

Özel üretim yapıyormusunuz?

Evet. Numunesi veya teknik çizimi olan makine parkurumuzda yapıla bilecek tüm ürünleri istenilen kalitede yapabiliriz.

Boru üretiminde hangi çaplarda üretim yapa biliyorsunuz?

Ø20-152,4 mm çap aralığındaki boruları işleye bilme yeteneğine sahibiz.

Jeneratör susturucusu yapıyormusunuz?

Evet. Sesli/sessiz, kabinli/ kabinsiz tiplerde her türlü Jeneratör susturucusunu yapmaktayız.

Jeneratör sustrurucu yaptırmak için hangi bilgiler gereklidir?

Kaç kWA motor kullanıldığı, Motor manifold çıkış çapı (susturucu giriş çapı) ve susturucunun konulacağı alanın ölçülerini vermeniz yeterlidir. Ayrıca giriş çıkışlarının, susturucunun neresinde olduğu ( Kapak giriş-kapak çıkış, Kapak giriş- gövde çıkış, Gövde giriş-gövde çıkış) bilgisini vermeniz yeterlidir.

Aldığım ürün hatalı ise ne yapmalıyım?

Gönderilen ürün istediğiniz ürün değilse, müşteri temsilcinizin onayını alarak, iade faturasını kesip ürünü geri gönderiniz.  Eğer siparişinizde ürünü Hobi No, Oem No veya Araç marka, model, kabin no, model yılı, şase numarası şeklinde talep etmediyseniz ve “Sipariş Formu”’nu görmeden sipariş verdiyeseniz, iade ürün ve yerine gönderilecek ürünün kargo masrafı sizden tahsil edilir.

Ürünü iade edebilirmiyim?

Aldığınız ürünü 1 hafta içerisinde kullanmadığınız taktirde hiçbir gerekçe olmadan nakliye masraflarını ödemek kaydı ile, iade faturası keserek gönderebilirsiniz.
Eğer her hangi bir sebepten dolayı ürünü iade edecekseniz prosedür şu şekildedir
a. Ürünü zarar görmeyecek şekilde ambalajlayın
b. İade gerekçenizi belirten kaşeli imzalı bir belge hazırlayın
c. Ürün irsaliyesini kesip kargoya verin (ödemesi size ait)
İade ettiğiniz ürünü teslim aldığımızda “Kalite Kontrol” departmanımızda incelenecek ve raporu sunulacaktır. Rapor sonucunda haklı bulunursanız iade faturasını kesip gönderebilirsiniz. Rapor sonucunda kullanıcı hatası varsa ve kalite kontrolden RED geldiyse, tüm masrfaları size ait olmak üzere ürün tekrar gönderilir.

Ürün değişimi nasıl yapılır?

Sipariş verdiğiniz ürünü kullanmadan başka ürün ile değiştirebilirsiniz. Bunun için ürün iade prosedürü (2. Madde) uygulanmaktadır.

Faturasız ürün alabilir miyim?

Firmamızda faturasız ürün ve hizmet satışı kesinlikle yoktur. Lütfen bu konuda talepte bile bulunmayınız.. Her şey kanunlar çerçevesinde usulüne uygun olarak yapılmaktadır.

Ödemeleri nereye ve nasıl yapabilirim?
Ödemelerinizi aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz.
a.    Banka havalesi ( banka hesap numaralarımıza erişmek için tıklayınız!)
b.    Kredi kartı tek çekim
c.    Anlaşmalı banka kartlarına kredi kartı ile taksitli ödeme
d.    Mail order formu ile (Mail order Formunu indir)
e.    Web sayfasından “Garanti Ortak Ödeme” sayfasından kredi kartı ile
f.    Vadesini geçmeyen firma çeki
g.    Firmamız senet kabul etmemektedir.

Ödemeleri nereye ve nasıl yapabilirim?

Ödemelerinizi aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz.
a.    Banka havalesi ( banka hesap numaralımız erişmek için tıklayınız!)
b.    Kredi kartı tek çekim
c.    Anlaşmalı banka kartlarına kredi kartı ile taksitli ödeme
d.    Mail order formu ile (Mail order Formunu indir)
e.    Web sayfasından “Garanti Ortak Ödeme” sayfasından kredi kartı ile
f.    Vadesini geçmeyen firma çeki
g.    Firmamız senet kabul etmemektedir..

Hesap mutabakatlarını nasıl yapabilirim?

Hesap mutabakatları için finans@hobiex.com adresine mail oalrak ekstrenizi gönderiniz. 0212 671 02 43 dahili 214 den Ufuk Hasçelik ile görüşebiliresiniz.

Vadesinde ödenmeyen faturalar için va de farkı uygulanır mı?

Evet. Vadesinde ödenmeyen faturalar, fatura üzerinde belitilen aylık faiz oranı ile hesaplanan vade farkı tutarı siz fatura edilecektir.

Döviz fiyatı ile satışlarda hangi kur geçerlidir?

Döviz satışlarda serbest piyasa efektif döviz satış kuru baz alınır.

Euro normları nelerdir?

Tüm dünyada kanun koyucular çevreyi korumak için motorlu araçların egzoz salınımlarını daha az zararlı hale getirmeye çalışmaktadır. Bu amaçla otomotiv firmalarına ürettikleri araçların egzoz gazlarındaki zararlı gazların azaltılması
zorunluluğu getirilmektedir. Türkiye’de 2008 yılı itibariyle geçerli olan egzoz normu EURO 1 olup Ocak 2009’dan itibaren EURO 4 normuna geçilmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye’de üretilen tüm araçlar EURO 4 normuna uygun olmak zorundadır.

“Euro normları” (zararlı madde sınıfları) yeni araçların zararlı madde emisyonu için sınır değerleri belirler. Bir aracın vergilendirilmesinde zararlı emisyon miktarı önemli rol oynar. Çünkü vergi oranı çeşitli Euro normlarına göre sınıflandırmaya da bağlıdır. Araç ruhsatına kayıtlı kod numarası, aracın hangi zararlı madde sınıfına girdiği hakkında bilgi verir.

Yasaların şartları gittikçe sıkılaşıyor: Avrupa parlamentosu otomobillerin zararlı madde emisyonları için yine yeni sınır değerleri kararlaştırıldı. Euro 5 normu, 1 Eylül 2009 tarihinde yürürlüğe girdi. AB aynı anda da daha şimdiden otomobil endüstrisi için Euro 6 normu (2014’ten itibaren) için şartları belirledi.

normlar_1

Benzin motorlu araçlar için emisyon değerleri

normlar_2

Dizel motorlu araçlar için emisyon değerleri

narmlar_3

Euro emisyon normları

Bir dizel motorda yakıt yandığında egzoz gazında kirletici maddeler olarak bilinen azot oksitler (NOx), karbon oksitler (COx), hidrokarbonlar (HC) ve partiküller (ince toz veya kurum) oluşur.

•Azot Oksitler (NOx): Yüksek sıcaklıktaki yanma sonucu oluşur. Yağmur suyuyla karışarak aside dönüşür.
•Karbon Monoksit (CO): Verimsiz yanma sonucu çıkar. Renksiz kokusuz, tahriş etmeyen ancak çok zehirli bir gazdır. Aynı zamanda karbondioksitten daha güçlü şekilde sera etkisine yol açar.
•Hidro Karbon: Yanmamış yakıttan kaynaklanan uçucu yakıt buharıdır.
•Parçacık Maddeler (PM): 2.5 µm’den küçük, bronşları dolduran parçacıklardır.

EURO emisyon normları, üretilen her birim güç için motor tarafından salınabilecek azami kirletici madde düzeyini belirlemektedir. Üretici firmalar, araçlarının çıkardığı egzoz gazının EURO normlarına uygun olmasını sağlamak zorundadır.

2008 yılı sonu itibariyle 5 farklı EURO normu tanımlanmıştır. Resim 1 ve Resim 2’de görülebileceği üzere EURO 5, en sıkı norm olup, EURO 1’e göre gazlarda %86, partiküllerde ise %98 azaltma yapılmasını şart koşmaktadır.

Avrupa Birliği’nde EURO normları 1990 yılından beri uygulanmaktadır ve yürürlükte olan EURO normları giderek yükseltilmektedir. 2008 yılı sonu itibariyle Avrupa Birliği’nde geçerli olan norm EURO 4’tür. Ekim 2009’da ise EURO 5 normu mecburi hale gelecektir.

Türkiye’de ise Ocak 2009’dan itibaren EURO 4 normu mecburi hale gelmiştir. 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren üretilecek ya da ithal edilecek tüm araçlar EURO 4 normuna uygun olmak zorundadır

Adblue Nedir?

AdBlue; motordan çıkan zehirli azot-oksit (NOx), Karbonmonoksit (CO) ve Hidrokarbonları kimyasal tepkimeyle zararsız Azot (N2), Karbondioksit ve su buharına (H2O) dönüştüren, % 31,5 üre % 68,5 su oranında bir karışımdır. Renksiz, kokusuz, zararsızdır.

Mercedes Euro 4 motorlar ortalama 25 litre yakıt için 1 litre AdBlue tüketmektedir.
Kokusuz ve zehirsiz bir katkı maddesi olan AdBlue ayrı, ısıtmalı bir plastik depoda taşınır.

AdBlue, -11C°’nin altında donduğu için deposu ısıtmalı olarak sunulmaktadır. AdBlue, Türkiye genelindeki akaryakıt istasyonlarından temin edilebilecektir.

Euro 4 normunu sağlayan teknolojiler nelerdir?

SCR (Selective Catalytic Reduction – Seçici Katalitik İndirgeme).

Arttırılmış olan basınç, yanmayı iyileştirerek yakıt tüketimini ve partikül emisyonunu azaltır. Egzoz gazlarına bir işlem uygulanarak SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) sistemi zehirli azot oksitleri zararsız su buharı ile azot gazına dönüştürür. Bu, egzoz gazına sulu bir çözelti (AdBlue) püskürtmek suretiyle yapılır. Sıcak egzoz gazı içinde AdBlue ayrışarak tepkime için gerekli olan amonyak gazını oluşturur. (bkz. Resim 3) Mercedes-Benz, Euro4/5 normunu SCR sistemi üzerine geliştirdiği BlueTec teknolojisi ile sağlamaktadır.

EGR (Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Geri Dönüşümü).

Azot oksitler, motora verilen emiş havasına ölçülü miktarda karıştırılan soğutulmuş egzoz gazı ile indirgenir. Egzoz gazı–taze hava karışımı, yanma sıcaklığını düşürerek egzoz gazındaki azot oksit miktarını azaltır. Ancak hem yakıt tüketimi, hem de kurum oluşumu artar. Daha sonra bu kurum partiküllerinin, kurum filtreleri veya partikül katalizatörleri gibi ilave önlemlerle azaltılması gereklidir. (bkz. Resim 4)

SCR teknolojisinin EGR teknolojisine göre avantajları.

  • Daha az yakıt tüketir.
  • Düşük sülfürlü yakıta hassasiyeti daha azdır.
  • Düşük kül oranlı yağa hassasiyeti daha azdır.
  • Motor ömrünü negatif yönde etkilemez, ayrıştırma işleminden kaynaklanabilecek bir motor arızasına sebebiyet vermez.
  • Euro 4’ten Euro 5’e geçiş maliyeti daha düşüktür.
  • Yanma verimi artışından dolayı motorlarda güç ve tork artışı olur.

Euro 5 Emisyon Değerleri

Dizel araçlardan kaynaklanan emisyonlar:
Karbon monoksit: 500 mg/km
Partiküller: 5 mg/km (Euro-4 standardına göre emisyonlarının % 80 azalma)
Azot oksitler (NOx): 180 mg/km (Euro-4 standardına göre emisyonlarının % 20 azalma)
Hidrokarbon ve azot oksit emisyonları birleşik: 230 mg/km

Benzinli, doğal gaz veya LPG ile çalışan araçlardan kaynaklanan emisyonlar:
Karbon monoksit: 1000 mg/km;
Metan olmayan hidrokarbonlar: 68 mg/km;
Toplam hidrokarbonlar: 100 mg/km;
Azot oksitler (NOx), 60 mg/km (Euro-4 standardına göre emisyonlarının % 25 azalma)
Partiküller (sadece fakir yanma direkt enjeksiyonlu benzinli araçlar için): 5 mg/km

1305 kg altında, 1305 kg ile 1760 kg arasında ve 1760 kg ağırlığın üzerinde: malların taşınması için tasarlanmış kamyonet ve diğer hafif ticari araçlarda, Yönetmelik aracın referans kütlesine bağlı olarak emisyon limitlerinin üç kategoride içerir.

Avrupa Birliği emisyon düzenlemeleri:
Euro 1 standartları: Direktif 91/441/EEC ve 93/59/ EEC
Euro 2 standartları (EC 96): Direktifler 94/12/ EC ve 96/69 /EC
Euro 3/4 standartları (2000/2005): 98/69/EC, 2002/80 /EC’ de değişiklikler
Euro 5/6 standartları (2009/2014): Yönetmelik 715/2007 (“siyasi” mevzuat) [2899]

Euro 6 Emisyon Değerleri

Euro 6 emisyon limitleri (benzinli):
CO – 1.0 g/km
HC – 0.10 g/km
NOx – 0.06 g/km
PM (Partikül madde) – 0.005 g/km (Doğrudan Enjeksiyonlu sadece)
PM (Partikül madde) – 6.0×10 ^ 11/km (Doğrudan Enjeksiyonlu sadece)

Euro 6 emisyon limitleri (dizel):
CO – 0.50 g/km
HC + NOx – 0.17 g/km
NOx – 0.08 g/km
PM (Partikül madde) – 0.005 g/km
PM (Partikül madde) – 6.0×10 ^ 11/km

Avrupa Birliği emisyon düzenlemeleri:
Euro 1 standartları: Direktif 91/441/EEC ve 93/59/ EEC
Euro 2 standartları (EC 96): Direktifler 94/12/ EC ve 96/69 /EC
Euro 3/4 standartları (2000/2005): 98/69/EC, 2002/80 /EC’ de değişiklikler
Euro 5/6 standartları (2009/2014): Yönetmelik 715/2007 (“siyasi” mevzuat) [2899]

Euro 5 Motor Özellikleri
Otomobil üreticilerinin güncel modellerinde gördüğümüz Euro 5 Dizel ve Euro 5 Benzinli motorlar, Euro 5 standartları kapsamında geliştirilen teknolojiler sayesinde önceki nesil motorlara göre daha düşük emisyon değerlerine ve daha yüksek çalışma verimine sahiptirler.

Başka sorularınız mı var, lütfen aşağıdaki formu doldururarak bize ulaşın. İlgili departmanlarımız en kısa size ulaşarak sorunuzu sürede çözmek için çalışacaktır.

Send messageclear